برای دکتر مسی عزیز!

ممنون از اینکه به من این اطلاعات رو دادین...

ولی من از شما یه سوال دارم؟ اونم اینکه پزشکان انکولوژیست ایران... رو چه حسابی بیمارانشونو درمان میکنن؟

آیا گاید لاین مختص خودشونو دارن؟؟؟ یعنی خودشون مجزا از پزشکان و علم روز دنیا برخورد میکنن؟ یا نه؟ گاید لاین های جدید رو مطالعه میکنن... ولی با چاشنی خودشون ترکیب میکنن و گاید لاین جدیدی ارایه میدن؟

من با هوچکین لیمفوما نوع کلاسیک... یعنی ندولار اسکلروز در استیج یک که بعضا گفته میشد شاید هم دو باشه! 8 جلسه کموتراپی ABVD انجام دادم و همه آزمایشاتم و روند بهبودم هم عالی و خوب بود... لازم به ذکره که بیماری من خیلی اتفاقی و بعد از عمل بینیم مشخص شد! اما دکترای ایران نظرشون به کموتراپی طولانی تر و همینطور 20 جلسه رادیوتراپی بود! اندازه توده من هم 2 سانت بود..بزرگترینش! و محدود به مدیاستین بود...و بزرگتر هم نشد هیچ وقت....

پزشک من اول معتقد بود احتیاج به رادیو تراپی ندارم اما بخاطر باقی موندن توده که درواقع نکروز بود و ماهیت بیماری از بین رفته بود...میخواست رادیو تراپی بده که اونم محو بشه در صورتی که لازم نبود! گاهی پیش میاد که توده بمونه بدون وجود بیماری! فقط یه بافت مرده باشه!!! به سن من نگاه نمیکردن که 25 سالم بود و رادیوتراپی زیر 40 سال چقدر میتونه خطرناک باشه!! فقط میگن بیمارو الان بیمه کنیم اونم نه صددرصد! از عود مجدد تا چند سال بعدم اگه چیزیش شد خدا بزرگه!! یعنی چی آخه؟؟ طول عمر همراه با سلامتی براشون مهم نیست؟؟ اونم کسی مثل من و با شرایط من؟؟؟ من فرقی نداشتم با اونی که گرنش ومدیاستنش درگیر بود؟؟ تو مراحل 3 و 4 بود؟؟؟؟؟؟؟!!

هیچ وقت یادم نمیره که پیش پزشک رادیوتراپیست رفتم و باهاش درمیون گذاشتم ایم مسایل رو وقتی دید گاید لاین جدید رو دارم تو گوشیم و ریز به ریز همه چیزو میدونم بهم چی گفت؟؟ همکارتون گفت: دخترم تو همهچیزو خودت میدونی و بدون من اگه اون ور میز بودم جای تو یعنی بیمار بودم!! هرگز رادیوتراپی برای خودم تجویز نمیکردم! اما شاید چون جای تو نیستم دلم میاد تجویز کنم!!! این بود جوابی که بهم داد و گفت برات آروزی موفقیت میکنم و خدا نگهدار!! 

شما که پزشکین بگین این یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟

باید پذیرفت که همینطور که نوع بیماری و تشخیصش براتون مهمه.. سن و جنس و سابقه زنتیکی هم براتون مهمه... باید طبق علم روز دنیا هم پیش برین... نه اینکه بخاطر خیلی چیزا که بهتره نگم درمان اضافه تر و بیهوده و پرخطر تر بدن به بیمار! که خودتونم بهتر میدونید عوارض جبران ناپذیرشو... الحمدالله اهل صحبت با بیمارا و خانوادشون هم که نیستین.. اینکه بدونین حقشونه بدونن قراره چه بلایی سرشون بیاد... با چه چیزایی مواجه میشن؟؟

دکترمن معجزه نکرد! گاهی منو ویزیت میکرد اونم در حد سوال! خوبی؟ مشکلی نداری؟ خدافظ!! یا تو مطب گلومو میدید و از روی لباس کلفت غدد لنفاوی چک میکرد و کبدمو معاینه میکرد و همیشم همه چیز خوب بود! باقی اظهارتشو از روی عکس و ازمایش میگفت... همین... پزشکان هلند و آمریکا هم تمام مدارک منو دیدن... و جمیعا م متفق القول گفتن که برای این بیمار با این شرایط 6 جلسه کمو کافیه خالا که 8 تا انجام داد محکم کاری شده و رادیو تراپی هم نیاز نیست و فقط فالو آپ انجام بده... دقیقا حرفی رو زدن که انکولوژیست من در مالزی بهم زده.رییس بخش کنسر یه بیمارستان معروف و خوب... پزشکی که انگلیس درس خونده! 

حالا چرا شما پزشکان ایرانی فکر میکنید باید ساز مخالف بزنید؟ چی بیشتر از اونا میدونید که اونا نمیدونن؟ مگه نه اینکه این علم رو از همون اروپایی ها و آمریکایی ها گرفتین؟؟ پس چرا گاها با جون بیمارا بازی میکنید؟؟

چندین و چند نمونه دیگه هم تو دوست و آشناها بودن که تو ایران تحت درمان اشتباه! قرار گرفتن و به محض رفتن به کشورای خارجی روند درمان کاملا عوض شده و بهبود پیدا کردن درواقع نجات پیدا کردن!! و میگفتن که پزشکای اونجا هم از نوع درمانی که بکار گرفته میشه تو ایران رو بیماران کنسر خیلی متعجب بودن!!

چه فرقی داره خانوم یا آقای دکتر که ایران درمان بشی یا یه جای دیگه؟؟؟ مهم اینکه ما انسانیم... ما انسان ها شبیه به همیم... کیس با کیس هم متفاوته اما! اما این وجدان پزشکانه که میتونه نجات بخش جون این بیماران باشه! نه این کشور و اون کشور بودن...اگراینجوری بود میگفتن به بیماران ایرانی که شما برو همون مملکت خودت درمان شو...!! چرا اینطوری نیست؟ ممنوعیتی برای ورود بیماران به یه کشور دیگه و بهره بردن از امکانات و علم اون کشور وجود نداره و تو خیلی از موارد این کار اگر توانایی مالی وجود داشته باشه لازم و واجب هم هست...من  که از مریخ نیومدم که شما میگید تجربه و نژاد و ژن و ......... مهمه تو طبابت... ! طبابت از راه دور هم انجام نشده.. طبابت از نزدیک با مطالعه کامل پرونده انجام شده و طبق علم روز در دنیا!! 

متاسفانه من دیگه پزشکان ایرانی رو تو این زمینه خیلی قبول ندارم! میدونن که باید طبق جدیدترین گاید لاین ها پیش برن... کاری کنن تا با عوارض کمتر و هزینه کمتر و خطرات کمتر درمان انجام بدن اما اینکارو نمیکنن... مثل باند مافیایی شده پزشکی تو ایران... بیمارای طفلک هم موش آزمایشگاهیشون...

خانم و یا اقای دکتر... امیدوارم که ناراحت نشده باشین... منم اصلا از حرفی که زدین نگران نیستم... چون به پزشک اینجام اعتماد دارم.. به علمش و وجدانش و تجربش... خودمو به خدا سپردم...

اما اینو همه میدونن که کشور ما خیلی عقبه از دنیا! تو خیلی زمینه ها..... و باید بگم واقعا متاسفم! امیدوارم زودتر از این عقب موندگی ها نجات پیدا کنیم.. مخصوصا اگر اون عقب موندگی مرتبط با سلامتی و جون مردم کشورمون باشه :) 

ممنون از حوصله و وقتی که گذاشتین لبخند

/ 12 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزانه

che tolan i i i i i i i [عینک]

مهتاب

من باهات موافقم! اینجا مریض یه نمونه آزمایشی برای اینکه دکتر دستش راه بیفته و تجربه کسب کنه مخصوصا توی شهرهای کوچیک و دور از مرکز! برای یه سرماخوردگی بری دکتر بهت داروی کورتونی میدن! خدا شاهده مامانم برای سینهدرد سرماخوردگی رفت دکتر بهش قرص کورتون داده! الان اسمش یادم نیست که بنویسم! آخه سرماخوردگی کورتون میخواد؟!!! شانس آوردیم شوهرخواهرم اومد داروهای مامانم رو دید بهش گفت نخور وگرنه معلوم نبود چه بلایی سر مامانم میومد! خدا هیچ کسی رو گرفتار این دکترای ایران نکنه!

Sahar

Khanoom ya aghaye Massi momkoneh khodetoon ro ba esme va familetoon inja moarefi konid

مسی

مونچه عزیز مسئله مهم که باید روش فوکوس بشه سلامتی شماست نه کوبیدن دیگران. من چون دیدم اطلاعاتی که از هلند و امریکا داری صحیح نیست فکر کردم اگر درستشو بهت بگم کمکی بهت شده.من نمی دونم کی به شما گفته که در هلند رادیوتراپی نمی کنند مگر در مواقع خاص. گایدلاین ما اینجا کامبینیشن تراپی هستند و اگر رزیدوال اسکار باشه که حتما رادیوتراپی تجویز می کنیم می تونی گاید لاینهای ما رو اینجا ببینی: http://www2.hematologie-amc.nl/JHM-MHD-068_hodgkin

مسی

اولین تحقیقات برای این که شیمی درمانی به تنهایی برای مریضی که بار اول ابتلاش هست بکار بره تازه سال 2012 نوشته شده و اونجا از این شیوه به عنوان ترند نام برده شده نه گاید لاین می تونی به سایت cancer.org مراجعه کنی و آخرین گاید لاینهای امریکا هم رو ببینی.

مسی

دخترم این قدر احساستی برخورد کردی من طرف دکترای ایران رو نگرفتم. خواستم اطلاعاتتو تصحیح کنم چون فکر کنم هر کسی در شرایط شما دوست داره دانسته هاش صحیح باشه. هرگز نگفتم اشتباه کردین که رادیوتراپی نگرفتید هرگز هم نگفتم چرا میگی پولدوسته شما می تونی ایشونو به هرچی دلت میخواد متهم کنی به من مربوط نیست. موفق باشید

مسی

اینجا هم میتونی دوباره گایدلاینها رو ریوو کنی قسمتی که مربوط به شماست اینجاست: http://www.vademecumhematologie.nl/hemato-oncologie/hodgkin-lymfoom#d22e845 Richtlijnen voor patiënten buiten trials Hodgkin lymfoom stadium I-II boven het diafragma Indien gunstige prognostische factoren: 3 x ABVD + involved node radiotherapie.

صبا

Salam mona jon man taze veblogeta khondam,manam daghighan bimarim mesle toe,be manam radiotropy dadan vali mitarsam anjam bedam

صبا

Salam mona jon man taze veblogeta khondam,manam daghighan bimarim mesle toe,be manam radiotropy dadan vali mitarsam anjam bedam

هانیه

متاسفانه اینجا دردی بگیری نمیتونی بفهمی دردت چیه و هیچ دکتری هم نمیتونه تشخیص بده که مشکل چیه [ناراحت] آخر سر هم که سر در نمیارن میگن همش عصبیه .... این شده دکتر مملکت ما [ناراحت]